Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku
Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących i ważnych orzeczeń z zakresu prawa HR. Dotyczyły m.in. ochrony działaczy związkowych czy gwarancji powrotu rodzica na zajmowane stanowisko, ale też dodatku za pracę w nadgodzinach niepełnoetatowców.
Z najważniejszych ubiegłorocznych orzeczeń Sądu Najwyższego wynika m.in., że ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych nie jest bezwzględna, pracodawca musi podjąć wszelkie możliwe działania, aby dopuścić pracownicę wracającą do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem na dotychczas zajmowane stanowisko pracy, jeżeli nadal ono istnieje, a roszczenie o minimalne odszkodowanie należy się także pracownikowi, który stał się ofiarą „zwykłego” nierównego traktowania. Z kolei Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że pracownikom niepełnoetatowym należy się dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych już od pierwszej godziny przepracowanej ponad określony w umowie o pracę dobowy wymiar czasu pracy.
Te i inne orzeczenia omówili eksperci Kancelarii Raczkowski na zorganizowanej jak co roku Konferencji „10 orzeczeń”. Była to już XV edycja tego wydarzenia, które cieszy się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem.
Poniżej prawnicy omawiają 10 orzeczeń wydanych w ubiegłym roku, niezwykle istotnych dla prawa i praktyki People&Culture.
Ochrona działacza związkowego nie jest absolutna
Prawo działacza związkowego do ochrony trwałości stosunku pracy nie ma charakteru bezwzględnego. W uzasadnionych przypadkach można uznać, że korzystanie z tej ochrony jest nadużyciem prawa. Celem ochrony stosunku pracy działacza związkowego jest przede wszystkim zagwarantowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta